15 czerwca 2017 r. Śląskie Krystyny odwiedziły Hospicjum Cordis w Katowicach

W dniu 15 czerwca 2017 r Śląskie Krystyny odwiedziły Hospicjum Cordis w Katowicach
Okazją do spotkania było uroczyste przekazanie obrazu namalowanego przez Krystynę Jasińską, znaną i cenioną śląską malarkę.
Obraz przedstawia św. Teresę od Dzieciątka Jezus, która jest opiekunką hospicjum Cordis, zawiśnie w kaplicy.

Krystyny zostały serdecznie powitane przez władze hospicjum, panią dr Jolantę Grabowską -Markowską oraz księży kapelanów.
Krystyny zwiedziły to jedyne w swoim rodzaju miejsce.
W ośrodku przebywa 29 pensjonariuszy dorosłych i 9 dzieci. Każdy pensjonariusz ma swój przytulnie urządzony pokój a na drzwiach umieszczona jest tabliczka z imieniem chorego.
Korytarze ozdobione kolorową boazerią, każda ściana inaczej wykończona, by chory mógł trafić
do swego pokoju .
Pomieszczenia wspólne pełne są obrazów, ikon i książek, które nadają temu miejscu charakter,
chce się tu przebywać.

Sala Poznawania Świata im. K. Bochenek wyposażona jest w sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Krystyny mają tu również swój wkład. Pokój chorego nr 17 urządzony kompletnie przez Krystyny ze Stowarzyszenia Krystyn im. K Bochenek.
Owocem ostatniego Zjazdu był zakupiony telewizor do tego pokoju.

Kaplica nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale odprawia się tu już nabożeństwa.
Tu zawiśnie obraz św. Teresy Krystyny Jasińskiej.
Byłyśmy zachwycone całym obiektem, kiedyś był tu szpital. Widać doskonale, jaką pracę włożono w doprowadzenie do obecnego stanu, ilustrują to plansze z napisem: dawniej i dziś. Sale do ćwiczeń, kuchnia, z której mogą korzystać pensjonariusze, windy umożliwiające wyjazd z pokoju do ogrodu, wszystko budzi podziw.
W ogrodzie została odprawiona msza św., w czasie której obraz został oficjalnie przekazany przez autorkę Krystynę Jasińską i poświęcony przez kapelana hospicjum.
W uroczystej mszy uczestniczyli wszyscy pensjonariusze, których opiekunowie zwieźli na łóżkach i wózkach. W mszy czynny udział brała pani dyrektor hospicjum, czytała pismo św. a potem niosła krzyż w procesji Bożego Ciała.
Procesja miała podniosły charakter, brały w niej udział dzieci, osoby na wózkach. Na czele procesji obraz św. Teresy niosła autorka otoczona przez Krystyny. Po procesji obraz został w kaplicy hospicjum.
Kawa, pyszne ciasto, lody i rozmowy w milej atmosferze zakończyły nasz pobyt. I prośba, byśmy tu wracały.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Galeria

krysie w cordis-2krysie w cordis-15.06krysie w cordis_1krystyna jasinskamsza w cordis -2msza w cordispokj numer 17